1-700-700-663
תפריט

שיקום לאחר אירוע מוחי – שבץ מוחי

ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים

לעיתים השבץ מחלק את חייו של החולה ושל משפחתו ל"לפני" ו"אחרי". היקף הפגיעה ביכולות המוטוריות והקוגניטיביות משתנה בהתאם לחומרת האירוע, אך בכל מקרה מדובר בשיקום ארוך שדורש מהחולה ומהסביבה שלו הרבה סבלנות ונחישות בתהליך שיקום לאחר אירוע מוחי.

למה השבץ פוגע בתפקוד?

המוח משפיע על כל היבטי התפקוד שלנו. השבץ פוגע בחלק כלשהו של המוח. חומרת הפגיעה והיקפה תלוי באזור המוח שנפגע באירוע. לכן גם הפגיעות שונות מחולה לחולה, ולא ניתן לחזות מראש מהי הפגיעה הצפויה במקרה של שבץ וכמה זמן ימשך תהליך השיקום. ידוע שבמקרים רבים אזורים אחרים של המוח לוקחים על עצמם את תפקידם של האזורים שנפגעו, אך הפיצוי לא תמיד מושלם וכמובן לא מידי.

מהן הפגיעות של השבץ?

כאמור, הפגיעה תלויה בהיקף האירוע וחומרתו. במקרים רבים נפגעת השליטה בגפיים, התנועה, הקואורדינציה. לא פעם נפגעים הדיבור, השמיעה והראיה. השבץ יכול לפגוע גם בשליטה בסוגרים. כמו כן, חולים אחרי שבץ סובלים לעיתים קרובות מדיכאון, עייפות, קשיים רגשיים שונים. בעיות זיכרון, אובדן היכולת לקרוא ולכתוב גם הם אופייניים לחולי שבץ.

תהליך שיקום לאחר אירוע מוחי – שבץ מוחי

שיקום אחרי שבץ מתחיל מיד אחרי שהסכנה המידית לחיים של החולה חולפת. התחלה מידית של השיקום האינטנסיבי היא קריטית במקרים רבים. לאחר מכן, ממשיך החולה את השיקום בביתו כשהוא נעזר בצוות הרפואי בקהילה ובסביבתו הקרובה. השיקום יכול לערוך חודשים ואף שנים, ולרוב לא ניתן לחזות את משכו ואת תוצאותיו.

בתהליך שיקום אחרי שבץ שותף תמיד צוות רב-מקצועי, שכולל אחיות, פיזיותרפיסט, קלינאי תקשורת, מרפא בעיסוק ומטפלים נוספים, בהתאם לצרכיו של החולה. חשוב להבין שאף שהחולה צריך לקבל עזרה אינטנסיבית מאנשי המקצוע, עיקר העובדה מוטלת על כתפיו וכתפיהם של קרוביו. הצוות הרפואי קובע את תכנית השיקום ומתאים אותה לצרכים ולהתקדמות של החולה, אך התרגול היום-יומי הוא המטלה שהחולה עצמו חייב לבצע, וזאת כמובן בעזרת סביבתו. אט-אט מחזיר החולה את היכולות האבודות ולפעמים אף לומד מחדש ללכת, לדבר, לקרוא ולכתוב. סיוע של מטפלים צמודים, הכוונה של גורמים רפואיים מוסמכים ותמיכה של המשפחה מאפשרים לחולים לעבור תהליך שיקום יעיל ולחזור לתפקוד המקסימאלי.

מניעת שבץ נוסף

לצערנו, לעיתים החולים חווים כעבור זמן מה שבץ נוסף. כמובן, אירועי שבץ חוזרים מהווים פגיעה קשה עד כדי אנושה בתפקוד החולה, והשיקום אחרי אירוע שבץ חוזר הוא קשה וארוך יותר. לכן אחת המטרות החשובות ביותר אחרי אירוע השבץ הראשון היא בירור הסיבות למחלה ונקיטת צעדים למניעת שבץ נוסף. חשוב מאוד שהחולה יהיה במעקב קפדני בכלל, ובמעקב בכל מה שנוגע לגורמי הסיכון שלו בפרט. כך למשל, אם השבץ נגרם בעקבות פרפור פרוזדורים, חשוב שהחולה יהיה במעקב קרדיאלי צמוד. מעקב אחרי גורמי סיכון לשבץ מפחית את הסיכון לאירוע חוזר ומאפשר לחולה להשתקם ולחזור לחיים תקינים.

חברת "מוניטור" מציעה מגוון אפשרויות מעקב וניטור קצב לב עם פתרונות מיוחדים לאנשים אחרי שבץ מוחי ואנשים הסובלים מפרפור פרוזדורי. טכנולוגיות ניטור מרחוק של "מוניטור" ומוקדים רפואיים מאוישים של החברה מאפשרים לחולים רבים ליהנות ממעקב קפדני והפחתת סיכון לשבץ חוזר.