1-700-700-663
תפריט
זיהוי בעיה קרדיאלית בילדים

זיהוי בעיה קרדיאלית בילדים

ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים

 

ילדים והלב. הלב והילדים.

בעיות לב בילדים מתחלקות לבעיות מולדות ובעיות נרכשות

 

Heart_Diagram_01


בעיות מולדות – מומי לב מולדים

מתרחשים ב 8 מכל 1000 לידות ומאובחנים בדרך כלל בשנה הראשונה לחיים. באופן לא שכיח יתגלה מום לב מולד בגיל מבוגר יותר.

בעיות אלו הינן בעיות במבנה הלב, כגון, חור במחיצה בין החדרים או בין העליות, היצרות באחד מארבעת מסתמי הלב, או בעורקים הגדולים שיוצאים מהלב. הרוב המכריע של בעיות אלו יתן את ביטויו על ידי קיום ממצא אופייני בבדיקה הגופנית, כגון איוושה אופיינית שבנוסף להערכה השלמה על ידי רופא הילדים וקרדיולוג הילדים יובילו לאבחנה ולטיפול. הרוב המכריע של מומי לב מולדים, ניתנים לתיקון מלא בצינתור או בניתוח. חלק גדול לא יצריכו טיפול כלשהוא, אלא מעקב בלבד.
יחד עם זאת רוב האוושות ("רישרושים") ששומעים בבדיקה הגופנית השיגרתית – אינן נובעות מבעיה בלב, אלא מה"רעש" הנורמלי שיוצרת זרימת הדם בלב , דרך מסתמי הלב.

 

בעיות נרכשות

זיהומים המערבים את שריר הלב או המסתמים. נדירים אף יותר מהמחלות המולדות בלב, מתרחשים בדרך כלל לאחר דלקת גרון חיידקית שלא טופלה כראוי, או בעקבות זיהומים ויארליים.
מחלות העורקים הכליליים , השכיחות בגיל המבוגר, נדירות בילדים.

 

הפרעות המערכת החשמלית בלב

הלב הינו שריר המופעל על ידי גרוי חשמלי מקוצב הלב, שמולך לכל חלקי הלב, על ידי מערכת הולכה חשמלית. הפרעות בקצב הלב ובמערכת ההולכה, יכולות להתרחש מהשלב העוברי, עד לכל גיל שהוא בהמשך. הפרעות אלו יכולות להיות בצורת דופק מהיר מדי או איטי מדי. האבחנה נעשית בעיקר על ידי ראיית אקג במנוחה ובזמן התלונות בנוסף לבדיקה והערכה על ידי הרופא.
גם כאן לא כל תחושה של האצה בדופק או פעימה נוספת , מעידה על הפרעת קצב הדורשת טיפול. רוב התלונות בילדים הינן של תופעות הדורשות תיעוד בלבד ולוא דווקא טיפל תרופתי או מעבר לכך. גם במקרה של קיום הפרעות בקצב הלב, ברוב המכריע , ניתן לטפל טיפול מלא ומוצלח בעזרת תרופות או צינתור טיפולי.
באופן נדיר, קיימות הפרעות קצב לב, העלולות להיות מסוכנות. הפרעות קצב אלו, נובעות בדרך כלל מקיום פגם גנטי במערכת ההולכה החשמלית הלבבית ומצריכות טיפול תרופתי, או השתלת קוצב לב, או דפיברילטור.